سیستم مدیریت مالی رستوران
بلاگ

مدیریت مالی رستوران

یکی از موارد مهم در تاسیس رستوران و موفقیت در اداره آن مدیریت مالی رستوران است. عوامل مختلفی در موفقیت رستوران شما تاثیر دارند از انتخاب نام و برند مناسب گرفته تا طراحی دکوراسیون مناسب برای رستوران. با این وجود تمامی این عواملی در صورتی به نتیجه می رسند که سیستم مالی رستوران به درستی مدیریت شوند. به همین دلیل مدیریت سیستم مالی رستوران یک عامل بسیار مهم در موفقیت یک رستوران است. تمامی برند های مهم در حوزه فست فود و رستوران های زنجیره‌ای دارای یک سیستم مالی حساب شده هستند. در این مقاله به بررسی نحوه مدیریت مالی رستوران می پردازیم.

 

مدیریت مالی رستوران را از کجا شروع کنیم ؟


حسابداری و سیستم مالی رستوران مثل هر صنعت دیگری مشکلات و پیچیدگی های خاص خود دارد. ممکن است شما سابقه حسابداری موفق در زمینه های مختلف را در کارنامه کاری خود داشته باشید ولی در زمینه مدیریت مالی رستوران به مشکل بخورید. به همین دلیل بهتر است که در این زمینه از افراد باتجربه و موفق در این زمینه استفاده کنید.
توصیه ها و تجارب این افراد نکات مهم در زمینه مدیریت مالی رستوران را به شما نشان خواهند داد و شما می‌توانید در این زمینه به موفقیت برسید. البته شما ابتدا باید از مسائل مالی تمامی موارد مرتبط به یک رستوران مثل هزینه های خرید مواد اولیه، قیمت ها، مالیات و …. باخبر باشد و با آگاهی کامل از این موارد اقدام به برنامه ریزی برای مدیریت سیستم مالی رستوران بکنید.

 

Restaurant Financial Management 3 - مدیریت مالی رستوران

نکات مهم در مدیریت مالی رستوران


بسیاری از دارندگان رستوران ها مسئله حسابداری و سیستم مالی را زیاد جدی نمی گیرند و بیشتر به مسائل دیگر توجه می کنند و مدیریت سیستم مالی رستوران را برون سپاری می کنند که یکی از بزرگترین اشتباه ها در زمینه راه اندازی رستوران می باشد. ممکن است شما در رستوران خود خدمات مناسب و متنوعی را ارائه دهید و غذاهای شما دارای کیفیت بالایی باشد ولی نتایج مورد انتظار شما حاصل نشود.
این مشکل به دلیل ضعف سیستم مالی رستوران شما است. شما باید با هزینه های خود آشنا شوید و همچنین عوامل تاثیر گذار بر قیمت غذاهای خود را بدانید. در ادامه برخی از نکات مهم برای مدیریت مالی رستوران را بیان می کنیم که تاثیر زیادی بر موفقیت شما در زمینه حسابداری رستوران دارد :

 

هزینه ها را مشخص کنید!


ابتدا باید از تیم آشپزی خود در مورد مواد اولیه مورد نیاز رستوران خود سوال کنید. تیم آشپزی شما باید در انتخاب مواد اولیه خود مسائل مالی را در نظر بگیرند. در واقع هدف تیم آشپزی شما باید ارائه بهترین کیفیت با کم ترین هزینه ممکن باشد.
علاوه بر سرآشپز و تیم آشپزی شما باید یک مامور خرید خوب و حرفه‌ای داشته باشید تا مواد اولیه را با قیمتی مناسب برای شما تهیه کند. البته توجه کنید که علاوه بر قیمت، کیفیت مواد اولیه را نیز در نظر بگیرد. در واقع شما علاوه بر هزینه ها به درآمد خود نیز توجه کنید. کیفیت پایین مواد اولیه باعث کم شدن مشتری رستوران شما و در نتیجه کاهش درآمد می شود. به همین دلیل مهم است که مواد اولیه در کنار قیمت مناسب دارای بالاترین و بهترین کیفیت باشند.

Restaurant Financial Management 5 - مدیریت مالی رستوران

برنامه دقیق و منظم برای رستوران داشته باشید !


در مدیریت مالی رستوران مهم مسئله داشتن یک برنامه ریزی دقیق است. شما باید در این برنامه ریزی تمامی موارد را پیش بینی کنید تا غافل گیر نشوید. شما باید در این برنامه مشخص کنید که در چه روزهایی مشتریان شما زیاد و در چه روزهایی از سال مشتریان کم می شوند. کم و زیاد شدن مشتریان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شما باید آن ها را از قبل برنامه ریزی کنید تا همواره آماده باشید.

همچنین باید برنامه دقیق و منظم برای هزینه های خود داشته باشید. شما باید مشخص کنید که در هفته یا ماه چقدر هزینه بایت حقوق کارکنان خود خرج می کنید. برخی از هزینه های سازمانی از جمله بیمه کارکنان را مشخص کنید. در واقع باید هزینه های ثابت هفتگی و ماهانه رستوران خود را بدانید.

 

میزان سود و زیان رستوران را مشخص کنید !


میزان سود و زیان نشان دهنده موفقیت رستوران شما است. در واقع هدف مدیریت مالی رستوران نیز مشخص کردن همین سود و زیان است. این میزان به شما نشان می دهد که آیا رستوران شما در حال سوددهی است یا نه. شما باید هر هفته این کار را بکنید. توصیه می شود که این کار را بر اساس یک نمودار انجام دهید تا متوجه شوید که آيا در گذر زمان رستوران شما چه تغییرات در زمینه هزینه و کسب درآمد کرده است.
بدیهی است که ابتدا رستوران شما در ضرر باشد ولی با گذر زمان شما باید این مقدار را کاهش و رستوران خود را به سود برساند. در صورتی که ضرر شما نسبت به هفته های گذشته بیشتر شده است باید به دنبال دلیل این مشکل بروید و آن را حل کنید.

 

از نرم‌افزارهای حساب داری رستوران استفاده کنید !


شرکت های مختلفی نرم‌افزار حساب دارای مناسب برای رستوران را ارائه می دهند. می توانید با تحقیق از افراد مختلف شرکت و نرم‌افزار مورد نظر خود را انتخاب کنید. این نرم‌افزار ها کار شما را در کارهای حسابداری راحت‌تر می‌کنند.

 

Restaurant Financial Management 6 - مدیریت مالی رستوران

نتیجه گیری نهایی در مورد چگونگی مدیریت مالی رستوران


مدیریت سیستم مالی رستوران یکی از کارهای مهم در زمینه رستوران داری است. این کار باید به دقت انجام شود. برای این کار شما باید میزان هزینه ها و درآمد خود را به طور منظم مشخص کنید تا متوجه زیان و سود رستوران خود بشوید. در مدیریت سیستم مالی رستوران استفاده از یک نرم افزار حسابداری باعث راحت شدن و سریعتری شدن کارهای حسابداری شما می شود.

لاله چابهار 1 - مدیریت مالی رستوران

گروه سرآشپزان آسیا ارئه دهنده کلیه خدمات برای راه اندازی هتل ،‌ راه اندازی رستوران ، راه اندازی فست فودف طراحی دکوراسیون و تجهیز محیط، راه اندازی فود کورت و آموزش آشپزی و تدوین منو های غذایی بیبش از ۲۰ سال تجربه و فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank