سبد خرید 0

راه اندازی فود کورت

فود کورت چیست و به چه معناست و از کجا شکل گرفت؟ آیا در شرایط کنونی احداث فود کورت موفقیت آمیز خواهد بود؟ هزینه راه اندازی فود کورت چقدر است؟ منوی فود کورت باید چه مشخصاتی داشته باشد؟ عوامل موفقیت و شکست فود کورت چیست ؟ تاریخچه و نحوه پیدایش فود کورت؟  

فود کورت چیست؟

تاریخچه FOOD COURT

فود کورت برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ درکشور آمریکا، در پاراموس پارک و پاراموس نیومرسی شکل گرفت که شامل تعدادی از رستورانها و کافی شاپ با غذاهایی متفاوت و متنوع، در قالب یک مجموعه می شد، فود کورت یعنی «مجموعه غذایی و نوشیدنی» و به این دلیل، فودکورت نامگذاری شده که تعدادی رستوران و کافی شاپ در یک مجموعه قرار گرفته است و آنرا فود هال FOOD HALL نیز می نامند.  

تفکر پشت تاسیس اولین فود کورت

راه اندازی فوت کورت با یک تفکر شروع شد و بسیار موفقیت آمیز بود و این جرقه باعث شد تا در بسیاری از کشورها، در مجموعه های تجاری بزرگ که شامل مجموعه های فروشگاهی و شاپینگ مال SHOPPING MALL بودند، جهت تامین نیازهای مشتریان و ایجاد رفاه و سودآوری بیشتر شکل بگیرد و حتی این ایده در فرودگاهها و شهربازیها نیز موفق بود. 

blank
blank

کورت، در مدت کوتاهی به سراسر دنیا و ایران نیز منتقل شد و با ایده برداری از این کشورهای پیشرفته، فود کورت های بسیاری در سراسر ایران نیز شکل گرفت و تاسیس شد، در کشور عزیزمان ایران با توجه به ظرفیتهای بالا در صنعت گردشگری و توریست، فود کورت های بسیار زیبا و زیادی در بیشتر شهرها در طی سال های اخیر تاسیس شده است.

البته امکان پیشرفت های بیشتری هم وجود دارد، تا با ترفیع و اعتلای فرهنگ اصیل ایرانیان که بسیار مهمان نواز و میهمان دوست هستند تعداد بیشتری از اینچنین مجموعه های رفاهی و فرهنگی در قالب فودکورت ایجاد شود، اما بالطبع باید نقاط ضعف و قوت تاسیس فود کورت ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم، تا بتوانیم با علم و تجربه کافی وارد این صنعت شویم و به درصد موفقیت خود بیفزاییم، زیرا همانطور که تاسیس فودکورت می تواند سودآوری بسیار بیشتری نسبت به رستوران داشته باشد، به همان نسبت نیز با عدم برنامه ریزی اصولی و بدون فکر می تواند تبعات بیشتر و بزرگتری نیز در پی داشته باشد.

فودکورت ها چون از مساحت بیشتری نسبت به رستورانها برخوردار هستند، امکان طراحی غرفه ها و استیشن های مختلف با یک یا چند نوع منو، اعم از غذاهای مختلف ملل، سالاد و پیش غذاها و شیرینی ها و نوشیدنیها بر حسب ظرفیت در این مجموعه ها وجود دارد.

در این بخش گروه سرآشپزان آسیا با مدیریت سرآشپز مهدی حصاری منش، با تجربه بیش از دو دهه در صنعت غذا و نوشیدنی و تخصص در حوزه غذا های ایرانی و غذا های سنتی، غذا های ایتالیایی، غذا های مکزیکی، غذا های فرانسوی، غذا های مدیترانه ای، کافی شاپ اعم از بار گرم و بار سرد، در کنار شما خواهیم بود تا با ذکر نکات کلیدی و مهم جهت سرمایه گذاری، راهنمای شما باشیم.

اگر واقعا در فکر تاسیس فودکورت هستید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که چنانچه برای جلب رضایت میهمان در رستوران، نیاز به یک نوع منو با آیتمهای غذایی و نوشیدنی داشته باشید، در فود کورت باید حداقل پنج نوع استیشن (رستوران) و کافی شاپ در نظر بگیرید و پنج منوی غذایی و نوشیدنی متنوع و بسیار قوی داشته باشید، تا بتوانید ذائقه مهمانان را تامین و رضایت آنها را جلب نمائید، زیرا که در فودکورت باید از سطح تنوع بیشتری در کنار کیفیت غذا و نوشیدنی ها، در استیشن های مختلف استفاده شود، که این کار آسانی نیست و بالطبع باید تیم مشاوره و راه اندازی بسیار قوی در کنار خود داشته باشید که به تمام این منو ها واقف و از توانایی بالایی نیز برخوردار باشد، در کنار این آیتمها باید البته موارد مهم دیگری را نیز مد نظر قرار دهید :

 

blank
blank

طراحی و دکوراسیون فود کورت

نوع طراحی و دکوراسیون جذاب که بالطبع می توانید از سبک های زیبا و متفاوت با استفاده از رنگ های مناسب و مرتبط بهره ببرید.

استیشن بندی ها نیز بسیار نقش مهمی را ایفا می کنند، اگر بخواهیم توضیح بیشتری بدهیم باید به این نکته اشاره کنیم که شما در فودکورت ها یک فضای نشیمن(سالن) عمومی دارید که می تواند برای تنوع چند نوع مبلمان مختلف و متفاوت در این فضا استفاده شود، اما آشپزخانه ها یا در اصطلاح استیشن های پخت کاملا از هم مجزا هستند و قرار است در هر کدام یک سبک غذا پخته و سرو می شود.  

blank

با توجه به توضیحات داده شده، بالطبع باید برای هر کدام از این استیشن ها تجهیزات و ادوات مورد نیاز آن بخش را طراحی و در نقشه های مورد نظر این تجهیزات را جانمایی کنیم، که البته طراحی استیشنها نیز باید مطابق با نوع منو و ادوات پخت و پز انجام شود.

نکته مهم دیگر این که این استیشن ها باید معمولا دو قسمتی تعبیه گردند و قسمتی جهت امور آماده سازی و پخت اولیه مواد غذایی و تمامی موارد شستشو، گندزدایی و… در این بخش از قبل انجام میشود و آماده سازی میگردد. معمولا مجموعه های زنجیره ای بزرگ و با حجم فروش زیاد یک آشپزخانه مرکزی با امکانات مورد نیاز، سرد خانه های بالای صفر و زیر صفر و سایر امکانات لازم در این بخش را نیز تامین و طراحی نمایند که این باعث درایت و زمینه ساز برندینگ و ایجاد شعبات دیگر در آینده را نیز فراهم خواهد ساخت.

 یکی هم فضای آشپزخانه که پخت و پزهای نهایی و در زمان سفارش میهمان در این بخش آماده و برای میهمان سرو و یا پک میگردد بخش بعدی فضای Front kitchen می باشد که فضای پخت و ارائه قسمت صندوق (cashier) و تحویل غذا و می باشد.

از آیتم های مهم دیگر در کنار طراحی و فضاسازی استیشن ها که خود نیازمند تخصص می باشد، نورپردازی، طراحی سیستم سرمایش و گرمایش مناسب و تهویه مطبوع، میز و صندلی ها و مبلمان هایی با نشیمن راحت و زیبا و همینطور فضا سازی و ایجاد المانهایی همچون فضای سبز مناسب و محدود، که با در نظر گرفتن فلاور باکس هایی که فضای کمی را اشغال کنند، میسر خواهد بود و به فضای فود کورت گرمی و لطافت می بخشد.

ظرف و ظروف و پکهای بیرون بر نیز بسیار مهم هستند و باید به شکل هایی زیبا و جذاب و به روز، مطابق با غذاها و نوشیدنیهای منو انتخاب گردند، این موارد در سایه یک ایده پردازی و برنامه ریزی دقیق میسر خواهد بود. 

blank

مشاوره راه اندازی صفر تا صد فود کورت

 گزینش یک تیم مشاور و راه اندازی قوی و با تجربه، مثبت ترین گام یک سرمایه گذار در موفقیت مجموعه خود خواهد بود و قطعاً آموزش پرسنل نیز از جانب تیم راه اندازی نقش مهمی را ایفا خواهد نمود.

با ارائه این اطلاعات و در نظر گرفتن این مطالب و ظرفیت هایی که در صنعت گردشگری و صنعت غذا و نوشیدنی وجود دارد، انتخاب مکان مناسب، انتخاب نام و لوگو حرفه ای و امکان سنجی صحیح اولین اقدام هوشمندانه در این راستا می باشد.  

عمدتا مکان هایی همچون مجتمع های تجاری، فرودگاه ها، مجتمع های تفریحی و گردشگری، مجموعه های فروش و خدماتی رفاهی بین راهی، از بهترین مکان های مورد استفاده جهت احداث فودکورت می باشند که به توضیح دلایل قانع کننده در مورد یکی از این آیتم ها یعنی مجموعه های فروش و خدماتی رفاهی بین راهی خواهیم پرداخت.

 

blank
blank

بسیاری از رستوران های بین راهی نه غذای با کیفیتف نه قیمت مناسب، نه نوع محصول و نه خدمات پذیرایی مناسبی ندارند که در بسیاری از موارد باعث نارضایتی مراجعین آنها گردیده و ممکن است برای شما هم این اتفاق افتاده باشد، که به یکی از این رستوران های بین راهی تشریف ببرید و از خدمات آنها راضی نباشید، در واقع این مراکز را نمی توان رستوران نامید زیرا در قدم اول سلامتی و رضایت میهمان از بالاترین میزان اهمیت برخوردار است که در بسیاری از این مجموعه ها به آن اهمیت داده نمیشود.

حال شما در نظر بگیرید چنانچه شما در یکی از این مکان ها که ظرفیت مناسبی برای احداث فود کورت دارند و با در نظر گرفتن شرایط مطلوب و مورد نیاز، یک فودکورت با خدمات رفاهی و خوراک و نوشیدنی با کیفیت تاسیس نمایید چقدر می توانید سودآوری جذب کنید و خدمات خود را متفاوت سازید.   

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آشپزی هستید، به جای درستی آمده اید! چه یک آشپز خبره باشید و چه یک فرد علاقه مند به آشپزی که می خواهد مهارت‌های خود را بهبود ببخشد، انواع دوره های مقدماتی و تخصصی آشپزی که در آکادمی بین المللی سرآشپزان ارائه می شود قطعا به شما کمک خواهد کرد. اگر به عنوان یک سرآشپز خبره به کلاس های آشپزی ما می پیوندید، شما را با بسیاری از روش ها و دستور العمل های آشپزی دیگر آشنا می کنیم و اگر تازه مسیر خود را آغاز کرده اید، تمام تکنیک‌هایی را که در آشپزخانه بدان نیاز پیدا خواهید کرد به شما می آموزیم. بنابراین، فارغ از سطح مهارتی که به عنوان آشپز دارید، همیشه چیزهای جدیدی در کلاس آشپزی یاد خواهید گرفت.

 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://bestasianchefs.com/?p=14948
راه های ارتباطی
از طریق راه های ارتباطی با آکادمی بین المللی سرآشپزان در تماس باشید

آدرس

تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس شرق، بین خیابان رامین شمالی و گلستان شمالی، پلاک ۲۴۹

سوالات متداول
دیگران از ما پرسیده اند

فایل های دوره های آنلاین در فلش دوره قرار می گیرد و برای شما پست می شود.

خیر ، فلش دوره کاملا رایگان به شما ارائه خواهد شد.

بله تمامی دوره های حضوری و غیر حضوری همراه با گواهینامه بین المللی همراه با کد رجیستری اعطا خواهد شد. برای دریافت مدرک باید دوره آشپزی مد نظرتان را بگذرانید و پس از شرکت در امتحان و دریافت نمره قبولی مدرک به شما تقدیم می شود.

هزینه مدرک و امتحان به صورت جداگانه محاسبه میگردد.

شماره همراه

۰۹۱۲۷۱۵۲۷۰۲ - 09124054286

شماره تماس

۰۲۱۴۴۸۲۱۳۸۲ / 02144042262

ایمیل

info@bestchefs.academy

سلام دوره قصابی برای سال جدید کی برگزار میشه؟

« برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با یکی از شماره‌های زیر تماس بگیرید »

09124054286

02144042262

02144821382

09127152702

با ما در تماس باشید
خوش حال میشیم باهاتون آشنا بشیم!

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه آشپزی هستید، به جای درستی آمده اید! چه یک آشپز خبره باشید و چه یک فرد علاقه مند به آشپزی که می خواهد مهارت‌های خود را بهبود ببخشد، انواع دوره های مقدماتی و تخصصی آشپزی که در آکادمی بین المللی سرآشپزان ارائه می شود قطعا به شما کمک خواهد کرد. اگر به عنوان یک سرآشپز خبره به کلاس های آشپزی ما می پیوندید، شما را با بسیاری از روش ها و دستور العمل های آشپزی دیگر آشنا می کنیم و اگر تازه مسیر خود را آغاز کرده اید، تمام تکنیک‌هایی را که در آشپزخانه بدان نیاز پیدا خواهید کرد به شما می آموزیم. بنابراین، فارغ از سطح مهارتی که به عنوان آشپز دارید، همیشه چیزهای جدیدی در کلاس آشپزی یاد خواهید گرفت.