تاریخچه اولین رستوران
بلاگ

تاریخچه راه اندازی اولین رستوران

رستوران ها یک از مکان های هستند که تقریبا در هر کشور و فرهنگی در جهان هستند. امروزه در هر شهری انواع رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارند. با این حال سوالی که پیش می اید این است که اولین رستوران جهان کدان است و چه کسی اولین رستوران را در چهان تاسیس کرد و باعث به وجود آمدن این صنعت در دنیا شد. اولین رستوران جهان با اسم LEGEND در فرانسه تاسیس شد. این رستوران که در دوران انقلاب فرانسه ظهور کرده است ، همچنان به عنوان مکانی است که مردم برای خوردن ، نوشیدن و معاشرت جمع می شوند. اما حتی قبل از اینکه ماری آنتوانت و لوئیس شانزدهم به گیوتین فرستاده شوند ، رستوران ها هزاران سال است که به یک شکل یا شکل دیگری گرد هم آمده اند.

رستوران ها در دوران باستان


ایده فروش مواد غذایی برای سود در اولین تمدن ها نیز وجود داشته است. رشد رستوران ها در طول تاریخ با رشد شهرها ارتباط دارد. ارائه غذاهای عمومی تقریبا در زمان امپراتوری روم و چین باستان شکل گرفت. وقتی دهقانان و کشاورزان دام و کالاهای دیگر خود را به بازارهای شهری می رسانند ، غالبا آنها به مدت چند روز به طور همزمان سفر می کردند و به محلی برای غذا و استراحت نیاز داشتند. این موضوع باعث شکل گیری مکان‌هایی برای ارئه غذا شد. اولین شکل رستوران ها ، مسافرخانه های کنار جاده بودند.

 

PERSE POLIS restoran - تاریخچه راه اندازی اولین رستوران

مسافرخانه ها که معمولاً در وسط حومه شهر واقع می شوند ، وعده های غذایی را در یک میز مشترک برای مسافران پذیرایی می کردند. هیچ منو یا حتی گزینه هایی وجود نداشت که بتوان انتخاب کرد. هر شب غذای ارائه شده, انتخاب سرآشپز بود.
در داخل شهر ، مکان‌هایی که شرایط زندگی تنگ بود, بسیاری از مردم وسیله ای برای پختن وعده های غذایی خودشان نداشتند. این افراد معمولا غذای مورد نیاز خود را از چرخ دستی های کوچک یا آشپزخانه های خیابانی تهیه می کردند که این موضوع هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان محبوب است. وعده های غذایی که در این مکان ها فروخته می‌شد, معمولاً مقرون به صرفه بود. در واقع این شکل از فروش غذا و مواد غذایی بودند که بعد‌ها باعث شکل گیری فست فودهای مدرن امروزی شدند. در واقع می توان گفت اولین رستوران ها در تاریخ همان مسافرخانه هایی بودند که افراد مختلف برای استراحت و غذا خوردن به‌ آن ها مراجعه می کردند.

رستوران ها در قرون وسطی


در اروپا از زمان قرون وسطا و تا دوره رنسانس ، میخانه ها و مسافرخانه ها مکان اصلی خرید یک غذای آماده بودند. در اسپانیا به این مؤسسات Bodegas گفته می شد که غذاهای کوچک اسپانیایی با نام “tapas” را سرو می کردند. در انگلیس، غذاهایی مانند سوسیس و پای چوپان محبوب بودند. در حالی که در فرانسه  خورشت و سوپ تهیه می شد. همه این رستوران های اولیه غذاهایی ساده که معمولا مشتریان آن ها دهقانان یا بازرگانان بودند، ارائه می دادند.

https://bestasianchefs.com/cooking-course/

به دنبال سفر کلمبوس به آمریکا در سال ۱۴۹۲ ، تجارت جهانی افزایش یافت و غذاهای جدیدی را به اروپا معرفی کرد. قهوه ، چای و شکلات به زودی در خانه های عمومی در کنار آبجو، سوپ و شراب سرو می شد. تا قرن هفدهم، در حالی که وعده های غذایی کامل هنوز هم به طور معمول در خانه خورده می شد، معمولا ثروتمندان برای مهمانی های خصوصی خود یک سالن خصوصی می گرفتند که وظیفه خدمات آن بر روی یک تیم متعهد بود.

انقلاب فرانسه و ظهور رستوران


در فرانسه در طول قرون وسطی ، اصنافی که عضو یک انجن خاص بودند، دارای غذاهای آماده بودند. به عنوان مثال ، charcutiers اصنافی بودند كه گوشت های پخته شده را برای فروش آماده می كردند. اگر کسی به این انجمن صنفی تعلق نداشت ، نمی توانست گوشت پخته شده بفروشد و فروش گوشت پخته شده به هر شکلی غیرقانونی بود. در سال ۱۷۶۵، مردی به نام بولانگر که بره خوراکی در مغازه خود در نزدیکی لوور می فروخت، اقوام به فروش بره پخته شده کرد. انجمن صنفی غذا به او شکایت کرد، اما بولانجر این پرونده را برد. در طول ۲۰ سال آینده که منجر به انقلاب فرانسه شد، مغازه های بیشتری مانند بولانجر در پاریس شروع به کار کردند.

 

History of launching the first restaurant 2 - تاریخچه راه اندازی اولین رستوران

 

 

 

وقتی ماری آنتوانت و لوئیس شانزدهم به گیوتین رفتند، شیوه های قدیمی جامعه فرانسه نیز با آن از بین رفت. صنفی ها از بین رفتند و بسیاری از سرآشپزها که در خانواده های اشرافی، حتی سلطنتی کار می کردند، خود را بیکار می دیدند. بسیاری از این کارگران آواره، رستوران های خود را در پاریس افتتاح کردند و شیوه جدیدی از ارائه غذا را شکل گرفت. سفره های ظریف چینی ، کارد و چنگال و ملافه، همه ظروف اشرافی، اکنون برای کلیه شهروندان فرانسوی در دسترس بود.

 

https://bestasianchefs.com/fast-food-launch/

 

منوها متنوع تر شدند و گزینه های مختلفی را برای سرو کردن به مشتری ها ارائه دادند. اگرچه رستوران های سنتی به وجود خود ادامه می دادند، ظهور این ناهار خوری ها در فرانسه خیلی زود با اروپا و آمریکا رسید و در دنیا رواج پیدا کرد.
مکان های عمومی برای سرو غذا و نوشیدنی مدتهاست که بخشی از جامعه بشری است، زیرا محلی را برای افراد فراهم می کند تا برای یک وعده غذایی کنار هم جمع شوند و با دیگران معاشرت کنند. پس از انقلاب فرانسه، رستوران های خوب ناهار خوری در اروپا و سایر نقاط جهان گسترش یافت.

پیدایش اولین رستوران جهان


فرانسه محل تولد آن چیزی است که اکنون ما آن را رستوران می نامیم. این اتفاق در اواخر قرن هجدهم رخ داد. به استثنای مسافرخانه ها ، که در درجه اول مخصوص مسافران بود و آشپزخانه های خیابانی که در ان ها فقط یک نوع غذا وجود داشت و بیشتر برای افرادی بود که وسایل لازم برای پخت و پز نداشتند, جایی در اروپا برای ساکنان شهر وجود نداشت که بتوانند غذای آماده تهیه کنند و یا برای یک وعده غذایی دور هم جمع شوند.

تا این که در سال ۱۷۶۵ بولانجر رستورانی را در نزدیکی لوور فرانسه افتتاح کرد. با این کار او در فرانسه افراد مختلف نیز اقدام به زدن رستوران زدند که بعد ها این مکان ها با اسم رستوران های بوئیلون معروف شدند. در این رستوران ها ابتدا فقط گوشت آماده شده سرو می شود و فقط تنوع آن ها در نوع گوشت پخته شده بود ولی بعد ها با گسترش این مکان ها به کشورهای دیگر, کم کم غذاهایی دیگری همچون سوپ, مرغ پخته شده و انواع نوشیدنی ها نیز به منو این رستوران ها نیز اضافه شد.

 

History of launching the first restaurant 3 - تاریخچه راه اندازی اولین رستوران

به تدریج سرآشپزها میزهای کوچک را به محل کار خود اضافه کردند تا میهمانان مجبور نباشند وعده های غذایی خود را در یک میز مشترک میل کنند و میزهای مخصوص برای تعداد افراد مختلفی از مشتریان به رستوران ها اضافه شد.

قبل از انقلاب فرانسه ، کمتر از ۵۰ رستوران در پاریس وجود داشت. تا این که در سال ۱۸۱۴ طبق یک آمارگیری که برای نوشتن راهنمای سفر به فرانسه انجام شده بود, مشخص شد که ۳۰۰۰ رستوران در فرانسه کار می کردند که هرکدام از این رستوران ها حداقل ۲ یا ۳ غذا را در منو خود داشتند.

گسترش تاسیس رستوران


در قرن نوزدهم علاوه بر رستوران ها, کافه ها نیز ظهور کردند. این مکان ها سبکی از رستوران بودند که خدمات میز ارائه نمی دادند و بیشتر برای سرو نوشیدنی و میان وعده های کوچک بودند. این مکان ها بیشتر مجل تجمع جوان ها و طبقه فرودست جامعه شدند که توانایی سرو غذا در رستوران ها را نداشتند. به مرور و با گذر زمان مفهوم کافه تغییر پیدا کرد و امروزه انواع مختلفی از آن ها در سرتاسر دنیا وجود دارد.

https://bestasianchefs.com/steps-to-set-up-the-restaurant/

 

در اواخر قرن نوزدهم، بیشتر شدن مسافر و گردشگر وبه وجود آمدن صنعت توریسم باعث تحریک گردشگری لوکس شد و این امر باعث می شد مسافرانی که از خانه خود دور هستند به دنبال تهیه غذای آماده باشند. همین موضوع باعث شد تا اماده کردن غذا به یک هنر تبدیل شود نه صرفا یک ضرورت. بخشی از تجربه سفر در آن زمان شامل ناهار خوری در کافه ها و رستوران های معروف پاریسی بود که در آن زمان شهرت خوبی برای غذاها و خدمات عالی ایجاد کرده بودند.

History of launching the first restaurant 4 - تاریخچه راه اندازی اولین رستوران

در دهه ۱۸۸۰ ، سزار ریتز ، یک توسعه دهنده سوئیسی ، با سرآشپز برجسته فرانسوی آگوست اسکوفایر در هتل بزرگ مونت کارلو همکاری کرد که اولین مکانی برای ارائه اقامتگاه های لوکس و ناهار خوری لذیذ بود. بعدها او شروع به گسترش این مکان ها در سرتاسر اروپا کرد.

در قرن بیستم رستوران ها کم کم تبدیل به مکان ها مهم و فرهنگ یک شهر در اروپا شدند. کم کم صنعت رستوران به یک صنعت تجاری پردرآمد تبدیل شد و همین موضوع باعث گسترش آن در قاره های آسیا و آمریکا شد و امروزه شاهد انواع رستوران های مختلف همجون رستوران های زنجیره‌ای و فست فود در سرتاسر شهرهای جهان هستیم.

 

گروه سرآشپزان آسیا ارئه دهنده کلیه خدمات برای راه اندازی هتل ،‌ رستوران ، فست فود و …. است.

2افکار در مورد “تاریخچه راه اندازی اولین رستوران”

  1. خیلی عالی بود.
    رستوران و رستوران گردی همیشه یکی از علایق شخصی بنده نیز بوده و هست. یکی از کامل ترین تاریخچه ای بود که خوندم و عکس های جالبی هم برای توضیح این مقالع انتخاب کرده اید.
    خیلی لذت بردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank