نکات مهم برای دریافت مدرک بین المللی آشپزی و راه اندازی رستوران
بلاگ

نکات مهم برای دریافت مدرک بین المللی آشپزی و راه اندازی رستوران

برای دریافت مدرک بین المللی آشپزی و راه اندازی رستوران باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

امروزه آشپزی یکی از محبوب ترین و مورد نیازترین مشاغل است. از آنجایی که آشپزی در کشور ما فرهنگ بسیار گسترده ای دارد، این یک واقعیت است که بسیاری از افراد در این مرحله در آشپزخانه کاملاً ماهر هستند. البته همه در آشپزخانه خود آشپز هستند. اما آشپزی واقعی عنوانی است که به صورت حرفه ای و از طریق آموزش به دست می آید. در این مرحله، بسیاری از موسسات و مراکز خصوصی آموزش آشپزی را ارائه می دهند. ساکنان پایتخت بهتر است اخذ مدرک بین المللی آشپزی جهت راه اندازی رستوران را از آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران دریافت کنند. در این مقاله به نکات لازم برای دریافت مدرک آشپزی برای مهاجرت و … می پردازیم. بنابراین می‌توانید با مطالعه این مطلب به این دنیا قدم بگذارید.

برای راه اندازی رستوران به چه نکاتی توجه کنیم؟

جدای از اخذ مدرک بین المللی آشپزی، موقعیت های زیادی وجود دارد که باید هنگام راه اندازی یک رستوران در نظر گرفته شود. در حالی که برخی از این موقعیت ها مربوط به افتتاح است، برخی دیگر از نظر تضمین تداوم کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مکان رستورانی که قرار است افتتاح شود، نوع مخاطبی که برای آن جذاب خواهد بود، منوها، طراحی مکان مهم ترین نکاتی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. سهولت حمل و نقل و نزدیک بودن به مراکز خاص نیز از نکات قابل تامل است. در حالی که این موارد برای راه اندازی رستوران بسیار مهم هستند، برخی الزامات برای عملکرد و تداوم و همچنین باز شدن وجود دارد. مهم ترین آنها این است که کسب ‌وکار باید همگام با فناوری، عملی، ارائه خدمات کارآمد و سیستماتیک باشد.

بررسی مقررات قانونی

اگر می خواهید رستورانی برای خودتان باز کنید، مسائل زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اولین موضوعی که باید بعد از دریافت مدرک بین المللی آشپزی از آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران و قبل از راه اندازی رستوران روی آن تمرکز کنید، مقررات قانونی است. بسیاری از مقررات مربوط به وزارتخانه ها و موسسات وجود دارد که یک رستوران باید آنها را رعایت کند. مهم ترین آنها مقررات مالیاتی، مجوزهای افتتاح و فعالیت مشاغل، مقررات اعمال شده توسط وزارت بهداشت در مورد رستوران ها، مقررات وزارت کار و تامین اجتماعی و مقررات وزارت کشاورزی و مواد غذایی است.

اصول طراحی رستوران

دو بخش مهم رستوران شما عبارتند از منطقه تولید که در آن غذا تهیه می شود و قسمت های مشترکی که مشتریان شما در آن غذا می خورند یا خرید می کنند. فاکتورهای اصلی که در طراحی رستوران باید در نظر گرفته شود، سالن غذاخوری، فضای آشپزخانه، فضای ذخیره سازی، دفتر کار و اندازه این مناطق است. هنگام محاسبه اندازه رستوران خود، باید قسمت غذاخوری را بیشتر در نظر بگیرید و بعد از آن آشپزخانه و قسمت آماده سازی و سپس فضای ذخیره سازی را در نظر بگیرید. اگر دفتری در محل خود دارید تا حد زیادی کمترین درصد از فضای شما را اشغال خواهد کرد.
منطقه خدمات مشتری مهم است ؛ زیرا تعیین کننده اولین تاثیری است که رستوران شما برای مهمانان خود خواهد داشت. باید به طور دقیق فضای رستوران را به گونه ای منتقل کند که از فضای موجود استفاده کند. منطقه خدمات مشتریان شما باید شامل فضای انتظار برای مشتریان، صندوقدار، سرویس بهداشتی عمومی و … باشد. این خدمات در آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران تدریس خواهند شد.

PIC 4 - نکات مهم برای دریافت مدرک بین المللی آشپزی و راه اندازی رستوران
راه اندازی رستوران

سیستم میزبانی رستوران های مجلل

اکثر رستوران‌ های مجلل صندوقدار ندارند که مشتریان در آن سرگردان باشند و پول پرداخت کنند. در عوض، منشی رستوران پول را روی میز جمع‌آوری می‌کند و به صندوق پول می‌ برد. از صندوق‌ دار خود به ‌عنوان میزبان استفاده کنید، یا می‌توانید یک منطقه جداگانه بین بخش خدمات مشتری و غذاخوری ایجاد نمایید. معمولاً استند میزبان یا مهماندار از یک میز چوبی کوچک با یک دفترچه یادداشت یا صفحه کلید کامپیوتر و مانیتور برای ثبت نام مهمانان منتظر تشکیل شده است.

مواردی که در طراحی فضای ناهارخوری باید در نظر گرفته شود

طراحی و تزیین فضای ناهارخوری نباید ارزان باشد. طراحی سالن غذاخوری به مفهوم شما بستگی دارد. بر اساس مطالعات، ۴۰ تا ۵۰ درصد از هر مشتری نشسته به عنوان یک زوج، ۳۰ درصد به تنهایی یا سه نفره و ۲۰ درصد در گروه های چهار یا پنج نفره به رستوران ها می آیند. در نظر گرفتن این اطلاعات هنگام طراحی فضای غذاخوری مفید است. همچنین، خرید میزهای سبک ترکیبی را فراموش نکنید تا انعطاف پذیری به شما بدهد. بنابراین با ترکیب این میزها می توانید به راحتی میزبان گروه های بزرگ تری در رستوران خود باشید. البته برای گرفتن مدرک بین المللی آشپزی از آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران این توضیحات به شما آموزش داده خواهد شد.
فضای مورد نیاز برای هر صندلی بسته به نوع رستوران و اندازه کسب و کار متفاوت است. برای رستوران، که یک منطقه غذاخوری کوچک و دنج است، باید تقریباً ۱٫۵ متر مربع فضای پایی برای هر یک از پیشخدمت ها فراهم کنید تا صندلی راحت و فضای راهروی مناسب را فراهم کنید. بدین ترتیب محل مناسبی برای رفت و آمد پیشخدمت ها بین میزها وجود خواهد داشت. مردم محیط های شلوغ را دوست ندارند، خوب است در طراحی فضای غذاخوری به این موضوع توجه شود. اغلب گفته می شود که ۸۰ درصد کار توسط مشتریان برگشتی انجام می شود. اگر مردم از تجربه ناهار خوری در یک محیط تنگ لذت نبرند، احتمال بازگشت آنها کمتر خواهد بود.

گام های مهمی که باید برداشته شود تا بهترین رستوران را داشته باشید

مبلمان و وسایل موجود در غذاخوری باید مطابق با مفاهیم استاندارد تنظیم شوند و برای مجموعه مشتریانی که می خواهید جذب کنید مناسب باشند. به عنوان مثال، یک رستوران به سبک خانوادگی باید میزهای راحت، صندلی های کمکی و صندلی های بلند برای کودکان داشته باشند. این مفاهیم هنگام اخذ مدرک بین المللی آشپزی از آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران آموزش داده خواهند شد.
صرف نظر از نوع صندلی که انتخاب می کنید، کیفیت صندلی های شما بسیار مهم است. به جای هزینه و راحتی صندلی ها، شایع ترین منبع شکایات محیطی در رستوران ها صدای صندلی است. صندلی ها باید راحت باشند. اما اگر نمی خواهید مشتریان به خواب بروند، نباید خیلی نرم باشد. آنها همچنین باید برای سهولت حرکت اجازه دهند. مشتریان شما باید بتوانند به راحتی بلند شوند و بنشینند و روی سطوح نشیمنگاهی حرکت کنند، بدون اینکه لباس هایشان را بچرخانند یا جورابشان را پاره کنند. با توجه به اینکه مشتری اضافه وزن به رستوران می آید، صندلی ها باید واقعا محکم باشند و نشکنند. همچنین ایده خوبی است که صندلی هایی را انتخاب کنید که از موادی ساخته شده باشند که بتوانند محصولات تمیز کننده ساینده را تحمل کنند.

ایجاد یک فضای همگن در سراسر مناطق مشترک در رستوران

این بدان معناست که برای راه اندازی رستوران، فضای انتظار، سالن غذاخوری و حتی سرویس های بهداشتی با هم همخوانی دارند. همچنین مطمئن شوید که محل انتظار شما برای تحویل گرفتن سفارش راحت است. هنگامی که مشتریان شما باید منتظر میزهای خود باشند، اولین برداشت از عملیات را از محل انتظار دریافت می کنند و این یک مزیت برای شماست که برداشت مثبتی داشته باشید. همخوانی فضای رستوران یکی از موضوعاتی است که برای گرفتن مدرک آشپزی برای مهاجرت از آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران آموزش داده می شود.

اهمیت طراحی و چیدمان آشپزخانه

اگر منطقه تولید در یک رستوران به طور ناکارآمد طراحی و سازماندهی شده باشد، ارائه خدمات درجه یک به مشتریان دشوار می شود. فضای آشپزخانه باید به طور منظم و با دقت در پلان طبقه شما چیده شود تا از تحویل کارآمدترین غذا به منطقه غذاخوری اطمینان حاصل شود.
به طور کلی، شما باید حدود ۳۵ درصد از کل فضای خود را برای منطقه تولید خود اختصاص دهید. فضایی را برای تهیه غذا، پخت و پز، شست و شوی ظروف، جمع‌آوری زباله، ذخیره‌سازی غذا، امکانات کارکنان و یک دفتر کوچک که می‌توان وظایف مدیریت روزانه را در آن انجام داد، اضافه کنید. شما به حدود ۱۲ درصد از کل فضای خود برای آماده سازی غذا و مناطق پخت و پز نیاز دارید.
مناطق آماده سازی غذا و پخت و پز جایی است که تولید غذای واقعی انجام می شود. شما به دستگاه های بخارپز، سرخ کن های عمیق، ظروف پخت و پز با گریل، یخچال های کوچک برای قرار دادن در زیر آماده سازی و میزهای بخار، فریزر برای نگهداری کالاهای فاسد شدنی، یخچال برای نگهداری نوشابه و دوغ، اتاق های مخصوص برای سیستم تهویه، فن های تهویه و غیره نیاز خواهید داشت.
برای راه اندازی رستوران این منطقه را طوری ترتیب دهید که همه چیز را فقط چند قدم دورتر بپزید تا دسترسی به آن آسان باشد. همچنین باید این فضا را طوری طراحی کنید که دو یا چند آشپز در شلوغ ترین ساعات شما در کنار هم کار کنند. شما می توانید حدود ۴ درصد از کل فضای خود را به مکان های ظرفشویی و زباله اختصاص دهید. ماشین ظرفشویی را در پشت آشپزخانه قرار دهید. معمولاً می توانید این کار را در گوشه ای انجام دهید تا مانعی برای آشپزها و پیشخدمت ها نشود. منطقه ظرفشویی را برای توسعه خط تولید برای شست و شو راه اندازی کنید.

نکات کارآمد

کوتاه ترین مسیر از ورود تا خروج را برای مواد اولیه و محصولات پخته برنامه ریزی کنید ؛
حمل و نقل را با انجام هر چه بیشتر وظایف ممکن در هر توقف (یعنی در هر نقطه از فرآیند تولید که کالا یا بشقاب متوقف می شود) به حداقل برسانید ؛
رفع تنگناهای فرآیند تولید ناشی از تاخیر در نقاط استراتژیک. وقتی همه چیز به آرامی جریان ندارد، دلیل آن را درک کنید. اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما مناسب، در شرایط خوب و موقعیت مناسب برای کار است ؛
منطقه ظرفشویی را برای توسعه خط تولید ماشین لباسشویی راه اندازی کنید. مسئول شستن ظروف باید آنها را در سینک دوبل آبکشی کرده و در قسمت فرود کوچکی در کنار سینک قرار دهد. از محل فرود، قفسه های پر از ظروف در ماشین ظرفشویی صنعتی شسته می شوند و برای خشک شدن روی میز قرار می گیرند. اندازه و ظرفیت ماشین ظرفشویی شما به نیازهای کار شما بستگی دارد.

نکات لازم برای دریافت مدرک بین المللی آشپزی

گذراندن دوره های بین المللی آشپزی در ایران فرصتی مناسبی برای علاقه مندان به آشپزی حرفه ای است تا بتوانند تجربه و تبحر لازم را برای تبدیل شدن به یک آشپز حرفه ای کسب کنند. معمولا این دوره ها به طور عملی و تخصصی به هنرجویان آشپزی از صفر تا صد آموزش داده میشود و فرایند پخت و فرآوری غذا را به صورت کامل حرفه ای مورد بررسی قرار می دهند. برای موفقیت در راه اندازی رستوران اخذ مدرک بین المللی آشپزی از آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران بسیار ضروری است.
برای گرفتن مدرک آشپزی برای مهاجرت باید با هنر و علم پخت و پز آشپزی، ایجاد ابتکارات فردی و دستیابی فراگیران به سبک ‌های ویژه، آشنایی هرچه بیشتر با رسپی ‌های جدید متنوع و بین ‌المللی طبق استانداردهای اروپایی آشنا شوید. در آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران با بهداشت مواد غذایی، فردی، محیط، تدارکات و لجستیک، نگهداری مواد غذایی، اصول آشپزی و مدیریت آشپزخانه، مهندسی منو، شرح وظایف سرآشپز، سرعت عمل و تسریع در سرویس‌ دهی، آشنایی با ادویه ها، سس ها، آشنایی با ابزار و دستگاه‌ ها و ناگفته های آشپزی بین المللی و نحوه کار در آشپزخانه حرفه ای آشنا خواهید شد.
برای راه اندازی رستوران در ایران یا خارج از کشور لازم است که مدرک بین المللی آشپزی و مدرک آشپزی برای مهاجرت را دریافت کنید. شما می توانید این دوره را در آموزشگاه بین المللی آشپزی در تهران تحت نظر بهترین اساتید آشپزی تجربه کنید.

PIC 3 - نکات مهم برای دریافت مدرک بین المللی آشپزی و راه اندازی رستوران
مدرک بین المللی آشپزی برای راه اندازی رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *