فست فود موفق مک دونالد
بلاگ

معرفی مک دونالد موفق ترین برند فست فود در جهان

از زمان پیدایش فست فود ها برند های مختلفی در این زمینه در سرتاسر جهان فعالیت کرده‌اند. برخی از این برندها علاوه بر شهر و منطقه خود دارای شهرت جهانی نیز هستند. یکی از این برندها مک دونالد است که به عقیده بسیاری این برند, معروف ترین و موفق ترین برند در زمینه مجموعه رستوران های زنجیره‌ای در جهان است. برند مک دونالد بیشتر به خاطر همبرگرهایش معروف است. در این مقاله به بررسی پیدایش و تاریخچه برند مک دونالد و دلیل موفقیت آن می پردازیم.

آموزش سوسیس و کالباس - معرفی مک دونالد موفق ترین برند فست فود در جهان

معرفی برند مک دونالد


مک دونالد بزرگترین و پر درآمدترین مجموعه رستوران های زنجیره‌ای در جهان است. این شرکت طبق آمار سال ۲۰۱۸ دارای بیش از ۶۹ میلیون مشتری در ۱۰۰ کشور است. امروزه تعداد شعبه های مک دونالد در جهان به ۳۸ هزار فروشگاه نیز می رسد. اگرچه مک دونالد بیشتر از همه به خاطر همبرگر ، چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده معروف است اما با این حال کلیه شعب این برند دارای محصولات مرغ ، اقلام صبحانه و دسر نیز هستند.
این شرکت در پاسخ به تغییر سلیقه مصرف کننده و برای افزودن تنوع به محصولات خود، به منوی خود سالاد ، اسموتی و دسر میوه نیز اضافه کرده است. همچنین در برخی شهرهای بندری نیز اقدام به اضافه کردن ماهی نیز به محصولات خود کرده است تا بتوانید افزاد مختلفی را با سلایق گوناگون جذب خود بکند.
همچنین شرکت مک دونالد دارای دسته بندی اختصاصی هست. دستور پخت این برند یکی از عوامل موفقیت آن در سرتاسر جهان است.

mcdonalds 1 - معرفی مک دونالد موفق ترین برند فست فود در جهان

پیدایش برند مک دونالد


اولین رستوران مک دونالد در سال ۱۹۴۸ توسط برادران موریس (“مک”) و ریچارد مک دونالد در سن برناردینو، کالیفرنیا تاسیس شد. تولید قالب ساده و کارآمد برای پختن برگر باعث شده بود تا این رستوران بتواند غذایی مقرون به صرفه به مشتریان خود ارائه کند. در سال ۱۹۵۴در این رستوران یک همبرگر اساسی ۱۵ سنت قیمت داشت که تقریبا نصف قیمت همبرگری بود که توسط رستوران های رقیب به مشتریان ارائه می شد. همچنین چون از قبل برگر ها آماده شده و گرم نگهداشته شده بودند, مشتریان سریع غذای خود را دریافت می‌کردند.
به مرور و با اضافه شدن پیشخوان و تحویل سریع به مصرف کننده, نیاز به گارسون در این رستوران از بین رفت. همین عوامل باعث شده تا در کنار هزینه پایین و فروش بالا بسیاری از سرمایه گذاران به این برند جذب شوند و اقدام به تاسیس شعب آن در شهرهای مختلف مخصوصا شهرهای بزرگ و توریستی بکنند.
چهره عمومی مک دونالد در سال ۱۹۶۳ با معرفی دلقکی به نام رونالد مک دونالد ایجاد شد، در حالی که نماد دو قوس “m” به ماندگارترین آرم مک دونالد در سال ۱۹۶۲ تبدیل شد و این آرم تا به امروز ماندگار شده است.

mc cafe - معرفی مک دونالد موفق ترین برند فست فود در جهان

اگر شما هم علاقه من به راه اندازی فست فود هستید پیشنهاد می کنیم حتماً مقاله زیر را مطالعه کنید تا با اما و اگر های تاسیس یک فست فود و زوایای مختلف آن آشنا شوید.

راه اندازی فست فود – ۰۹۱۲۷۱۵۲۷۰۲ -برآورد هزینه و سود

 

گسترش برند مک دونالد


این زنجیره در کشور آمریکا به گسترش داخلی خود در شهرهای ومختلف ادامه داد و در سال ۱۹۶۷ به کانادا گسترش یافت و تا سال ۱۹۸۸ به ۱۰ هزار شعبه در قازه آمریکا رسید. رشد این شرکت در دهه ۱۹۹۰ چنان سریع بود که گفته می شد مک دونالد جدید هر پنج ساعت یک بار در جایی از جهان افتتاح می شد. برند مک دونالد با تأکید بر غذای مقرون به صرفه ، خوشمزه و طعم دهنده هایی که برای کودکان و بزرگسالان به طور یکسان جذاب است، به محبوب ترین رستوران خانوادگی تبدیل شد.

شرکت مک دونالد با تمرکز بر روی برند اصلی خود، شروع به واگذاری سایر زنجیره های خود در طی دهه ۱۹۹۰ کرد. این شرکت تا اکتبر ۲۰۰۶ صاحب اکثریت سهام در Chipotle Mexico Grill بود، همچنین تا دسامبر ۲۰۰۳ ، بیشتر سهام برند Donatos Pizza نیز به مک دونالد تعلق داشت و از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ سهم کمی از Aroma Café را در اختیار داشت. در واقع با پول سازی وحشتناک برند مک دونالد این شرکت به گسترش برند خود پرداخت و تمام سهام خود در مجموعه رستوران های دیگر را به مزایده گذاشت و امروزه این شرکت فقط بر روی برند خود فعالیت می کند.

برند مک دونالد یکی از برندهای پردرآمد در آمریکا شناخته می شود. به طور کلی هرساله سهام و درآمد صاحبان ان ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند. شاید در طول چندین سال فعالیت این برند به سختی می توان بازه زمانی را پیدا کرد که سود آن با کاهش روبه‌رو شده است. برای اولین بار این برند در اکتبر سال ۲۰۱۲ بود که فروش ماهیانه آن با کاهش روبه‌رو شد. این کاهش برای اولین بار در ۱۷ سال گذشته بود. البته این کاهش به زودی و در ماه های بعدی و با اضافه کردن سالاد و دسر به منو این برند جبران شد.

mcdonalds 2 - معرفی مک دونالد موفق ترین برند فست فود در جهان

انتقادات از برند مک دونالد


موفقیت مک دونالد باعث افزایش انتقاد شد که بیشتر مربوط به ارتباط مواد غذایی آن با افزایش جهانی چاقی بود. مک دونالد با اضافه کردن موارد سالم به منوی خود به این انتقادات جواب داد و در سال ۲۰۱۷ آزمایش همبرگر را آغاز کرد. در این مدت نیز برخی از مواد را از دستور پخت خود حذف کرد به عنوان مثال رستوران‌های آمریکایی و کانادایی این برند استفاده از روغن چربی را متوقف کردند. با این حال ، چنین اقدامات کمکی برای تحقق نگرانی های بهداشتی انجام نداد. علاوه بر این ، به عنوان یکی از بزرگترین کارفرمایان خصوصی جهان ، مک دونالد با فراخوان های متعددی برای افزایش دستمزدها روبرو شد. اصطلاح McJob به فرهنگ لغت اضافه شده است تا به معنای “شغل کم درآمد” باشد.

منوی مک دونالد


منوی مک دونالد عمدتا همبرگر ، انواع مختلف مرغ ، ساندویچ مرغ ، سیب زمینی سرخ کرده فرانسوی ، نوشابه، اقلام صبحانه و دسر می فروشد. در بیشتر بازارها ، مک دونالد سالاد و مواد گیاهی، بسته بندی و سایر کرایه های محلی را نیز ارائه می دهد. به صورت فصلی ، مک دونالد ساندویچ McRib را نیز ارائه می دهد.
محصولات این مجموعه رستوران ها به صورت بیرون بر و حضوری ارائه می شود. وعده های غذایی حضوری بر روی یک سینی پلاستیکی با درج کاغذی در کف سینی ارائه می شود. وعده های غذایی بیرون بر نیز معمولا همراه با محتویات بسته شده در یک کیسه کاغذ قهوه ای با مارک متمایز مک دونالد است. در هر دو مورد، موارد خاص به ترتیب مناسب پیچیده یا بسته بندی می شوند.
از زمان تبدیل شدن استیو وستروبروک به عنوان مدیر عامل شرکت ، مک دونالد منو را ساده تر کرده است که در ایالات متحده حاوی نزدیک به ۲۰۰ مورد است. این شرکت همچنین به دنبال معرفی گزینه های سالم تر بوده و شربت ذرت با فروکتوز بالا را از نان های همبرگر خارج کرده است. این شرکت همچنین مواد نگهدارنده مصنوعی را از ساندویچ مرغ حذف کرده است.
در سپتامبر سال ۲۰۱۸ ، مک دونالد ایالات متحده اعلام کرد که آنها دیگر از مواد نگهدارنده مصنوعی، طعم دهنده ها و رنگ ها در مواد غذایی خود از جمله همبرگر ، چیزبرگر ، قارچ برگر و مک دود استفاده نمی کنند. با این وجود، ترشی ها هنوز هم با ماده نگهدارنده مصنوعی ساخته می شوند، اگرچه مشتریان می توانند از گرفتن ترشی با همبرگر خود خودداری کنند.

گروه سرآشپزان آسیا ارئه دهنده کلیه خدمات برای راه اندازی هتل ،‌ رستوران ، فست فود و …. است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *