انواع تخته کار آشپزی (1)
بلاگ

انواع تخته کار در آشپزخانه

در صنعت غذا و نوشیدنی بهداشت یکی از پنج اصل اساسی بحساب می آید، تخته کار نیز که همیشه بعنوان یکی از پرکاربردترین ترین ادوات آشپزی می‌باشد نقش بسیار مهمی را در ایجاد بهداشت در آشپزخانه ایفا نموده است. چون در بیشتر موارد مشتری و یا بهتر بگوییم ( میهمان ) هیچ اطلاعات و آگاهی از سیستم آشپزخانه رستوران و یا هتل ندارد و این بخش آموزش و مدیریت این مجموعه ها هستند که باید نظارت و برنامه ریزی دقیقی بر این امر داشته باشند.

 

معمولاً در بیشتر آشپزخانه ها از تخته های فیبری پلاستیکی بعنوان تخته کار استفاده میگردد، که با بررسی محققان اثبات شده، که این تخته ها می‌توانند بسیار مخاطره آمیز باشند زیرا در زمان خرد کردن گوشت، مرغ، سبزیجات و … ممکن است با ضربات چاقو و یا ساطور تکه ای از این تخته در غذای میهمان وارد شود و تصور کنید که یک پلاستیک ساده که سیصد سال طول می‌کشد تا جذب در طبیعت گردد چه مشکلاتی را ممکن است برای سلامتی و دستگاه گوارش ما بوجود آورد.

اما تخته های فشرده چوبی از جنس سخت افرا یا بلوط بسیار بهداشتی تر هستند و در واقع جزئی از طبیعت اند و چنانچه با سهل انگاری فرد تکه ای از آنهم وارد غذای کسی شود خطرات کمتری را خواهد داشت.

بهترین نوع تخته ها تخته های فشرده فشرده پلی اتیلن هستند که به نام مختصر HDPE شناخته میشوند، این تخته ها ممکن است دچار خراش شوند، اما آنچنان لایه های آنها سخت و فشرده است که با ضربات محکم چاقو هم خرد نمی‌شوند و بر اساس استانداردهای بهداشتی در رنگهای مختلف، کاربردهای متفاوتی دارند.

.jpeg - انواع تخته کار در آشپزخانه

تصور کنید در آشپزخانه روی یک تخته کار تمامی موارد پروتئینی، سبزیجات و مواد لبنی گذاشته و یا خرد شوند و باکتریهای هر یک میتوانند به دیگری انتقال پیدا کند که خطرات جدی را گاهاً بوجود خواهد آورد اما با رعایت اصول اولیه، آموزش و نظارت هیچ مشکلی در این زمینه نخواهید داشت.

 

یکی از نکات بسیار مهم شستشو و باکتری زدایی تخته هاست که باید در پایان هر روز کاری تخته ها با شستشوی کلی ابتدا با آب گرم و شوینده ها و سپس با استفاده از جوش شیرین و آب سرد شسته و بو زدایی گردند و سپس روی آنها نمک پاشی شود تا در تمام طول شب باکتریهای تخته از بین برود.

انواع کاربرد تخته ها که شش نوع کلی هستند بدین گونه است :

  1. تخته سفید : جهت خرد نمودن موارد لبنی همچون انواع پنیر است.
  2. -تخته سبز : سبزیجات
  3. -تخته زرد : ماکیان و پرندگان
  4. -تخته قرمز : گوشت قرمز
  5. -تخته آبی : موارد دریایی
  6. -تخته قهوه ای : موارد پروتئینی پخته شده

مهدی حصاری منش (مدرس و محقق غذا و نوشیدنی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank